ENGLISH
دوشنبه, 4 تیر 1397 - 12 شوال 1439 - June 25, 2018
 • خدمات الکترونیک
 • پورتال خبری
 • آمار و اطلاعات
 • ارتباطات مردمی
 • گردشگری مجازی
 •  

   

  برگزاری نشست خبری استاندار یزد با اصحاب رسانه با موضوع ثبت جهانی بافت تاریخی یزد

  پنج‌شنبه بیست و دوم تیرماه نشست خبری استاندار یزد با اصحاب رسانه استان در خصوص ثبت جهانی بافت تاریخی یزد با حضور معاون عمرانی و معاون سیاسی و امنیتی استاندار، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و مدیرپایگاه پژوهشی شهر تاریخی یزد در تالار اندیشه استانداری برگزار شد.  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد؛ صبح امروز استاندار یزد در نشست خبری که به مناسبت جهانی شدن بافت تاریخی یزد برگزار شد، با اشاره به اهمیت و نقش رسانه‌ها در جذب مشارکت‌های عمومی در راستای توسعه بیش از پیش کشور در حوزه‌های مختلف، اظهار کرد: ثبت جهانی بافت تاریخی یزد نقش مهمی در تبدیل کردن استان به کانون بزرگ تبادل فرهنگی بین ملل شده ایفا کرده و یکی از دستاوردهای بزرگ و گرانقدر در تاریخ استان محسوب میشود.

  "سید محمد میرمحمدی" با بیان این که استان یزد از جمله استان‌های برخوردار در بحث نیروی انسانی توانمند و مدیریتی است گفت: امیدواریم بتوانیم با هوشمندی، درایت و درک ارزش‌های بزرگ فرهنگی، تاریخی، معماری، هنری و مذهبی، این ظرفیت‌ها را کانون بزرگ تبادل فرهنگی بین ملل مختلف قرار بدهیم.

  این مقام مسئول در بخشی از سخنان خود اشاره ای به ظرفیت‌های گردشگری استان یزد داشت و گفت: ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد بیش از پیش آثار و ابنیه‌ های تاریخی، سبک زندگی و ارزش‌های فرهنگی و تاریخی استان یزد را به جهان معرفی کرده و موجب توسعه گردشگری می شود.

  میرمحمدی در ادامه با اشاره به این که پرونده بافت تاریخی شهر یزد در بهمن 94 پرونده تکمیل و از طریق سازمان میراث فرهنگی به یونسکو ارسال شده است، افزود: 9 کمیته بررسی در این خصوص تشکیل شد و بافت تاریخی یزد توسط نمایندگان یونسکو مورد بررسی حضوری قرار گرفت.

  وی در خصوص ثبت جهانی بافت تاریخی یزد، خاطرنشان کرد: بافت تاریخی شهر یزد، ششمین بافت تاریخی جهان است که به ثبت جهانی رسیده است.

  استاندار یزد ثبت جهانی بافت تاریخی یزد را فرصتی مناسب از نظر سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی عنوان کرد و گفت: اگر دیر به آن توجه شود ممکن است این فرصت از دست برود.

  این مقام مسئول بافت تاریخی یزد را دارای ارزش  های متنوع و متعدد دانست و بیان کرد: این بافت واجد ارزش‌هایی است که نماینده سازمان جهانی به آن معطرف شده و این اعتراف برای ملت و دولت ایران اسلامی بسیار ارزشمند است.

  میرمحمدی تأکید کرد: روند جهانی شدن یزد از سال 84 تاکنون در دستور کار مدیران و مسئولان استان بوده و همه مدیران و مسئولان باید خود را در کسب این دستاورد جهانی شریک و برای حفظ آن احساس مسئولیت کنند.

  وی در ادامه با اشاره به نقش رسانه در قبال ثبت جهانی بافت تاریخی، گفت: ترویج فرهنگ نگهداری از بافت تاریخی و معرفی این ارزش فرهنگی و اجتماعی از جمله مهمترین رسالت رسانه ها از این به بعد می باشد.

  استاندار یزد با بیان این که جهانی شدن بافت تاریخی آغازی برای فعالیت‌های مختلف است، اظهار کرد: ایجاد دسترسی‌های مختلف در بافت تاریخی و دیگر اقدامات ایمنی و خدماتی از جلمه اولویت‌های اجرایی در راستای حراست از بافت تاریخی یزد است.

  میرمحمدی تعهد در راستای ارتقای امنیت بین المللی بافت تاریخی را یکی دیگر از دستاوردهای جهانی شدن یزد دانست و تأکید کرد: ایجاد راهکارهای مختلف در راستای توسعه ظرفیت‌های گردشگری استان ضروری است.

  میرمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که سرعت انتقال آب به استان یزد می‌تواند یکی از مسائل مطرح شده در ادامه جهانی شدن یزد باشد، تصریح کرد: این دستاورد ارزشمند نقش مهمی در اختصاص یک سری امتیازات به استان یزد ایفا می‌کند.

  این مقام مسئول تدوین راهکارهایی راهبردی به منظور مقابله تهدیدات پیش روی بافت تاریخی را از دیگر اولویت‌های اجرایی در این حوزه دانست و بیان کرد: استفاده از شیوه‌های مختلف برای ارائه خدمات مختلف در بافت تاریخی ضروری است.

  وی با بیان این که افزایش و استانداردسازی ارائه خدمات به اقشار مختلف جامعه قبل از ثبت جهانی هم در دستور کار مسئولان و دست‌اندرکاران بوده است، افزود: جهانی شدن این هدف را مهمتر و عزم مسئولان در این راستا را جدی‌تر کرده است.

  استاندار یزد در ادامه با اشاره به این که یزد در حال حاضر توان مدیریت شهری در مقیاس جهانی را ندارد، افزود: پلان مدیریت جهانی شهر یزد بعد از ثبت جهانی این شهر تهیه شده و در اختیار مدیران مختلف شهر و استان قرار می‌گیرد.

  میرمحمدی اطلاع رسانی در مورد قوانین و ضوابط محدوده بافت تاریخی، اطلاع رسانی در مورد ارزش‌های ملی و جهانی بافت، برنامه‌ریزی و جلب مشارکت و همکاری داوطلبانه مردم در مورد حفظ و احیای بافت تاریخی، فرهنگ‌سازی در زمینه‌های گردشگری و پاسداری از ارزش‌های فرهنگی در بافت تاریخی، تدوین برنامه‌های کوتاه، میان و بلند مدت، فراهم‌آوری شرایط زندگی، پایش و نظارت دقیق در بافت تاریخی و تدوین برنامه‌های آموزشی برای ساکنین بافت تاریخی، از جمله برنامه‌های در دستور کار استانداری در راستای جهانی شدن یزد عنوان کرد.

  وی در مورد ساخت و سازهای خشتی در شهر یزد، تصریح کرد: تصویب استانداردهای لازم در مورد ساخت و سازهای خشتی در شهر و استان یزد در دستور کار وزارت مسکن و شهرسازی و استانداری قرار گرفته است.

  این مقام مسئول در ادامه حراست از بافت تاریخی  را در حقیقت حراست از ارزش های فرهنگی و اجتماعی مردم استان عنوان کرد و با بیان این که جهانی شدن یزد مسیر دستیابی به فواید متعددی را هموار کرده است، گفت: ثبت جهانی یزد تعهد و مسئولیت نگهداری از بافت تاریخی را بیشتر کرده است.

  گفتنی است: در این نشست نمایندگان خبرگزاری‌های رسمی کشور، سرپرستان روزنامه‌های کثیرالانتشار، مدیران پایگاه ‌های خبری فعال در استان،مدیران روزنامه ‌ها و هفته نامه‌ها و عکاسان خبری استان حضور داشتند.

  منبع خبر:

  دیدگاه کاربران